SİTE TAŞIMASI NASIL YAPILIR

Bir web sitesini bir hostingden başka bir hostinge taşıma işlemi. NS (nameserver) leri yönlendirme ve mail ayarlarını yapmak. Google’dan düşmeden site taşımak.


Eğer bir web siteniz varsa ve bu sitenin yayınlandığı hosting firmasından memnun değilseniz çare hosting firmasını değiştirmektir. Peki bu değiştirme işlemini nasıl yapmalısınız. Bu bölümde ziyaretçi kaybına uğramadan hosting değişimi nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağım.

Hosting Değiştirmek Sorununuzu Çözecekmi?

Diyelim ki siteniz bir A firmasının hostinginde yayın yapmakta. Öncelikle neden sunucu değiştirmek istiyorsunuz. Sunucuları yani hosting firmasını değiştirmek sorununuzu çözebilir mi? Eğer siteniz sık sık kesintiye uğruyorsa veya sitenizin yayın yaptığı hosting sunucuları çok yavaş ise bu konudaki uyarı ve şikayetleriniz dikkate alınmıyorsa hosting firmasını değiştirmekten başka seçeneğiniz kalmıyor.

Hosting Değiştirme Kararı Verdiyseniz

Önce kendinize iyi bir host bulun. Ben burada şu hosting daha iyidir diyerek kimseyi yönlendirmem. Ülkemizde hosting hizmet kalitesi yeterince gelişmemiş. Ama pek fazla ziyaretçisi olmayan siteler için yeterli düzeye sahipler denebilir.

Hosting firmasını araştırırken internet ortamında yazılıp çizilenlere fazla itibar etmeyin. Sadece zırt pırt kesilmeyen sunuculara ve sunucu yanıt süresinin 0,2 s ve daha küçük olan sunuculara sahip hosting firması olmasına dikkat edin. Sitenizi taşıdığınız hosting firmasının yeterli olup olmadığını ancak deneyerek görebileceksiniz. Bir hostingde artı olan özellik diğerinde eksi olabilmekte. Yani bir hostingde iyi derecede olan özellikler diğerinde çok kötü durumda olabiliyor. Öte yandan ülkemizdeki alış – veriş kültürü adeta sat nasıl satarsan sat mantığıyla işlediği için tedbirli olacaksınız. Öncelikle aldığınız hostingin aylık olması sizin için avantajdır. Böylece kazıklandığınızı düşündüğünüz an daha fazla zarar etmeden hostingi değiştirebileceksiniz.

Site Nasıl Taşınır

Şimdi gelelim site taşımaya öncelikle aradığınız kriterlere uygun bir host bulup ondan bir paket alıyorsunuz. Ödemesini yapıp aktif ediyorsunuz. Bundan sonra bu sitede size gerekli veritabanını ve mail hesaplarını oluşturuyorsunuz. Sitenizi eski sunucuda yedekleyin ve taşımayı yapacağınız gün sitenize hiçbir veri girmeyin.

Sıra sitenizi taşımaya geldi. Taşıma işlemini ya siz yapacaksınız ya da yeni sunucudaki çalışanlar yapacaktır. Çoğu hosting firması taşıma işini kendisi yapmaktadır. Aksi durumda FTP ile site verilerinizi indirip yeni sunucunuza taşımanız gerekli. 

Sitenizin taşıma işlemini yaptıktan sonra sıra NS değişikliklerini yapmaya gelmiştir. Hosting aldığınız firma sitesindeki hesabınızla ilgili özellikler sayfasında hostinginizin o bilgisayardan çalışması gerekli NS leri göreceksiniz bu NS leri bir yere not edin.

 Alan adınız hangi sitede ise o sitedeki hesabınıza giriniz. Hesabınızda alan adı yönetimi veya benzer bir menü veya link olacaktır. Bu link veya menüyü tıklayarak alan adınızla ilgili değişiklikleri yapabileceğiniz ekrana gelin. Burada NS (nameserver) leri göreceksiniz. Buradaki NS’leri hostinginizi taşıyacağınız sunucunun NS’leri ile değiştirin. Değişiklikleri kaydedin. NS değişiklikleri 2- 3 saatte aktif olacaktır. Ama her yerde değil. Tüm bölgelerde aktif olması en az 3 günü alacaktır. Genellikle Türkiye lokasyonundaki bir web sitesini yine Türkiye lokasyonlu bir hostinge taşırsanız ve alan adı da Türkiye lokasyonluysa NS değişikliği 3 – 4 saat içinde Türkiye’de aktif olmaya başlayacaktır. 

Google’da Değer Kaybı Olmaması İçin

Normalde site taşımakla pek de Google’da değeriniz düşmez. Bazı kişiler %1 kadar etkilendiğini söylemekteler. Ancak siteyi taşıdıktan sonra 1 hafta 10 gün eski sitenize google’dan bulup gelen ziyaretçiler olacaktır. Bu ziyaretçiler eski sitenize ulaşamayınca Google durumdan pek memnun olmayacaktır. Ziyaretçi kaybı ve ulaşılamayan sayfalar oluşacaktır.

Bu nedenle eski hostinginizde kalan sitenizi silmeyin. Bu site en az 1 hafta 10 gün silinmeden kalsın. NS değişiklikleriniz aktif olduktan sonra her iki sunucudaki sitede ziyaretçi almaya başlayacaktır. Bu nedenle site taşıma işlemini yapacağınız zaman eski hesabın bitimine en az 10 – 15 gün kalmasına dikkat ediniz. NS değişikliklerinin aktif olmadığı bölgelerde insanlar eski sitenize ulaşmaya devam edeceklerdir. Bir de sitenizi kısayollarına eklemiş olanlar ve daha önce girmiş olanlar olacaktır. Eğer sitenizde önbelleğe alma aktif ise bu süre bitinceye kadar ziyaretçiler eski sitenize ulaşacaklardır. Bu süre normal koşullarda 8 – 10 gündür. Ben sitemi taşıdıktan sonra eski sunucuyu kontrol ettiğimde 15 gün geçmesine rağmen Google’dan eski sunucuya giden ziyaretçiler gördüm. Yani eski siteniz mümkün olduğunca uzun zaman yerinde kalsın. Bu olay sitenizin hit ve Google gözünde değer kaybetmesini önleyecektir. Daha sonra tüm kaynakları ile beraber silin. NS değişikliğinin aktif olduğu bölgelerde ise insanlar yeni sitenize ulaşacaklardır. Yeni NS ler aktif olmaya başladıktan sonra sitenize tekrar veri girişi yapmaya başlayabilirsiniz.

Yeni hostinginizde aldığınız mail hesaplarına ulaşım için de alan adınızın bulunduğu hesaptaki mail sunucularını, yeni hostingin mail sunucuları ile değiştirin. Böylece mail adresleriniz aktif hale gelecektir.


SaygılarımızlaSANATSAL BİLGİ

16/03/2017

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI