SQL SERVER VERİTABANI İŞLEMLERİ

Bu yazıda, yerel ve uzak bilgisayardaki sql servere bağlanmak. Database, tablo, query ve stored procedure oluşturmayı yazacağım.

Sql Server da veritabanı işlemleri “management studio” penceresinde yapılır. Bu pencereyi açmak için eğer kısayol oluşturmadıysanız, başlat menüsünde programlar “Microsoft Sql Server 2008” başlığı altında bulunan management studio menüsünü tıklayın.

Management Studio penceresini açtığınızda karşınıza “Connect To Server” penceresi gelecektir. Bu pencere bağlanacağınız sql server sunucusunun adını ve şifresini gireceğiniz penceredir. Kendi bilgisayarınızda girecekseniz Server Name kısmına kendi bilgisayar isminizi yazın. Genellikle bilgisayarınızın ismi yazılı olarak açılır. Ancak yazmıyorsa bu kısımdaki ok işaretini aşağı çekerek bilgisayarınızın adını seçebilirsiniz.Eğer kendi bilgisayarınızdaki sql server’e bağlanacaksanız Server Name kısmında bilgisayarınızın adı, Authentication kısmında Windows Authentication olmalı. Varsayılan olarak bu şekilde gelir zaten.

Connect buttonunu tıklayarak Sql server’a girebilirsiniz.

Uzak Bilgisayara Bağlanma

Şayet kendi bilgisayarınızda değilde başka bir bilgisayarda bulunan sql server programına bağlanacaksanız o zaman Server Name kısmına sql serverin bulunduğu bilgisayarın IP numarasını yazın. Daha sonrada şifrenizin tanımlı olduğu kullanıcı adını ve şifreyi girin.Yukarıda görüldüğü gibi Server Name kısmında IP numarası, Authentication kısmında Sql Server Authentication olmalı. Bağlanacağınız bilgisayarda bir kullanıcı adınız ve şifrenizin bulunması gerekir. Bu kullanıcı adı ve şifreyi de yazarsanız, Sql server yazdığınız IP numarasının bağlı olduğu sunucuya gidecek ve kullanıcı adı ve şifrenizi bildirerek bunları sunucu da aratacaktır. Eğer kullanıcı adınız ve şifreniz o bilgisayarda Sql Server’da tanımlı ise bağlanabileceksiniz.

Bundan sonrası Database ve tablolarınızı oluşturmaya kalıyor.

Sql servere’a giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir pencere göreceksiniz.Yukarıda ExerciseDb benim oluşturduğum bir databasedir.

Şimdi bir database oluşturalım. Databases üzerinde sağ tıklayarak New Database komutunu tıklayın. New Database adında bir pencere açılacaktır. Bu pencerede Database Name kısmına bir isim yazıp OK tıklarsanız databaseniz oluşacaktır. Ben örnekte FIRMA1 isminde bir database oluşturdum.  


FIRMA1 database i altında Tables ve Programmability bölümleri en çok kullanacağımız bölümlerdir. Tables bölümünde tablolar bulunur. Programmability kısmı stored procedure lerin tutulacağı yerdir.

Şimdi bu database içinde tabloları oluşturalım. Oluşturduğunuz database altında yukarıdaki bölümler otomatik eklenir. Database adı önündeki + işaretine tıklarsanız aşağı doğru açılır ve resimdeki bölümler görünür. Bu bölümlerden Tables üzerine sağ tıklarsanız bir menü açılacaktır. Açılan menüden New Table seçeneğini tıklarsanız tabloyu yaratacağınız kısım sağ tarafta belirecektir.Yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Column Name kısmına tablonuzun sütun isimlerini yazıyorsunuz. Data Type kısmından veri tipi seçiyorsunuz. Sadece sayısal değer girecekseniz int veri tipini, tarih girecekseniz DateTime veri tipini, çok uzun metin girecekseniz NVarChar(max) veri tipini, başlık gibi kısa veriler girecekseniz NVarChar(50) seçebilirsiniz. Bir satırı oluşturunca enter yaparsanız alt satıra geçecektir.

Tablo başlıklarını oluşturduktan sonra sra tabloyu yaratmaya geldi. Bunun için sol üst köşede kaydet simgesine tıklarsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.Bu pencerede tablonuza bir isim vererek kaydedin.

Şimdi Stored prosedür oluşturalım. Bunun için database sekmesi altında bulunan Programmability sekmesinin önündeki + işaretini tıklayın aşağı doğru açılacaktır. Açılan bölümden Stored Procedure diye bir kısım var. Stored Procedure yazısı üzerine sağ tıklayın ve açılan pencerede New Procedure seçeneğini tıklayın.

Karşınıza ilk kez yazıyorsanız son derece anlamsız gözüken kod kalabalığı gelecektir. Bu kalabalıkla uğraşmayın, kodları komple silerek pencereyi temizleyin ardından aşağıdaki kodları yazın.

SET ANSI_NULLS ON
GO
SET QUOTED_IDENTIFIER ON
GO
CREATE PROCEDURE TabloKayit (@id int, @baslik nvarchar(50), @icerik nvarchar(max),
@resim nvarchar(50), @tarih datetime)
AS
BEGIN
Insert Into ORNEKTABLO (ID, BASLIK,ICERIK,RESIM,TARIH) 
VALUES(@id,@baslik,@icerik,@resim,@tarih)

 SET NOCOUNT ON;
END
GO


Bu kodları yazarak yukarıda yer alan kırmızı renkli Execute yazısını veya klavyeden F5 i tıklayın prosedürünüz oluşacaktır.

Daha sonra bu prosedürü visual studio içerisinden çağırarak bu prosedür üzerinden tabloya kayıt işlemi yapabileceksiniz.


Kolay Gelsin


SANATSAL BİLGİ

12/11/2016

  • YORUM YAZ
  • ADI SOYADI(veya nick)
  • YORUM

COPYRIGHT© HER HAKKI SAKLIDIR
Sitede Yer Alan Bilgi Belge Ve Materyallerin İzinsiz olarak Kopyalanması ve Alıntılanması Yasaktır

SANATSAL BILGI